Strona Główna NIE TYLKO KONTROWERSJE
Rozmawiamy o wydarzeniach z kraju i ze świata, które są dla nas kontrowersyjne, ale i nie tylko...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Któż jest twoją głową, chrześcijaninie?
Autor Wiadomość
admin
Administrator
Masz coś ważnego? Pisz na GG 6188489

Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 3090
Wysłany: 2009-09-26, 12:23   Któż jest twoją głową, chrześcijaninie?

Apostoł Paweł w dwóch swoich listach mówił o Chrystusie, będącym głową Swoich wywołanych naśladowców (co większość tłumaczeń biblijnych oddaje to jako „kościół”). Zapoznajmy się z tymi tekstami:

Efez. 5:23-24
Bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła [gr. ekklesia], ciała, którego jest Zbawicielem, ale jak Kościół [gr. ekklesia] podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim.

Kol. 1:18
On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy,

Kol. 2:10
I macie pełnię w nim; On jest głową wszelkiej nadziemskiej władzy i zwierzchności,


Jeśliby kto chciał poszukać innych tekstów biblijnych, mówiących o ustanowieniu innej głowy nad „Kościołem”, jego praca spełzłaby na niczym. A jednak w Kościele Katolickim panuje powszechny pogląd, czemu daje się wiarę, że papież, będący rzekomo następcą apostoła Piotra, jest widzialną głową Kościoła. Co mówi na ten temat Biblia? Absolutnie nic.





_________________

Na I Soborze Watykańskim, odbytym w 1870 r., biskup Strossmayer był jednym z dwóch uczestników tego zgromadzenia (podobnie jak kiedyś Jozue i Kaleb, dwaj świadkowie, którzy wydali dobre świadectwo prawdziwości Słowa Bożego). Mimo całego nacisku Watykanu wystąpił on zdecydowanie przeciwko ogłoszeniu dogmatu o nieomylności papieskiej — dogmatu, który w najjaskrawszy sposób ukazał to, jak śmiertelnik rości sobie pretensje do nieomylności, którą może mieć tylko Bóg. Postępując konsekwentnie według tej zasadniczej linii, biskup Strossmayer po powrocie z Rzymu, przyjąwszy Pismo Święte jako jedyną prawdę wierzeń chrześcijańskich, zabronił w swej diecezji głoszenia dogmatu o nieomylności papieskiej.

Przedkładam wam ciekawy materiał z obrad I Soboru Watykańskiego. Mowa biskupa J. G. Strossmayera z Dyskowaru w Bośni jest niezwykle interesująca, chociaż nie pozbawiona pewnych błędów teologicznych. Wyraża ona jednak ducha wolności. Człowiek ten przez dziesięć lat nie uznawał dogmatów tego soboru. Ugiął się jednak, gdy cesarz Franciszek Józef zagroził mu odebraniem dochodów w wysokości pięciu milionów guldenów rocznie. Sobór Watykański I odbył się w latach 1869-1870 i został przerwany wkroczeniem do Rzymu armii narodowowyzwoleńczej. I tak wypełniło się znane przysłowie Jezusa: "Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony" (Łuk. 14,11 BW). "Nieomylny" więzień Watykanu jest przestrogą, aby nigdy nie iść drogą Belszaccara, ostatniego króla Babilonu (Dan. 5,1-30).




STENOS O NIEOMYLNOŚCI PAPIEŻA
wygłoszony przez biskupa Strossmayera
na I Soborze Watykańskim




















Dalsza część audycji dostępna tutaj - KLIKNIJ

_________________




Chcąc obronić sens i zasadność „widzialnej głowy” w osobie papieża, katolicyzm powołuje się na fragment z ewangelii Mateusza:

Mat. 16:18-19
A Ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go. I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie.

Chcąc jednak lepiej zrozumieć tą wypowiedź, należałoby prześledzić cały jej kontekst, do czego poniżej zachęcam:

Mat. 16:13-21
13. A gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał uczniów swoich, mówiąc: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?
14. A oni rzekli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków.
15. On im mówi: A wy za kogo mnie uważacie?
16. A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego.
17. A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.
18. A Ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.
19. I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie.
20. Wtedy przykazał uczniom swoim, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.
21. Od tej pory zaczął Jezus Chrystus tłumaczyć uczniom swoim, że musi pójść do Jerozolimy, wiele wycierpieć od starszych arcykapłanów i uczonych w Piśmie, że musi być zabity i trzeciego dnia wzbudzony z martwych.


Czym może być owa skała, o której powiedział Jezus, że „na tej opoce/skale zbuduję Kościół mój”? Biblia mówi wyraźnie, iż skałą jest tylko sam Bóg, a już na pewno nie jakiś śmiertelny człowiek:

Ps. 62:3,7
Tylko On jest opoką moją i zbawieniem moim, Twierdzą moją, przeto się nie zachwieję.

Ps. 62:8
W Bogu zbawienie moje i chwała moja; Skała mocy mojej, ucieczka moja jest w Bogu.

Izaj. 44:8
Nie trwóżcie się i nie lękajcie się! Czy wam tego już dawno nie opowiedziałem i nie zwiastowałem? I wy jesteście moimi świadkami. Czy jest bóg oprócz mnie? Nie, nie ma innej opoki, nie znam żadnej.


Czyż zatem apostoł Piotr mógłby być tą opoką, skałą, o której Biblia mówi, że jest nią sam Najwyższy, sam Bóg!?


Wróćmy jeszcze na chwilę do kontekstu wypowiedzi Mat.16:18. Czytajmy dalej od 22.wersetu:

Mat. 16:22-23
A Piotr, wziąwszy go na stronę, począł go upominać, mówiąc: Miej litość nad sobą, Panie! Nie przyjdzie to na ciebie.
A On, obróciwszy się, rzekł Piotrowi: Idź precz ode mnie, szatanie! Jesteś mi zgorszeniem, bo nie myślisz o tym, co Boskie, lecz o tym, co ludzkie.


Polska Katolicka Agencja Informacyjna na swoim portalu ekai.pl umieściła artykuł, poświęcony wypowiedzi obecnego papieża – Benedykta XVI – na temat prymatu apostoła Piotra. Poniżej wklejam dłuższy fragment z tego artykułu, który znajduje się na stronie – http://ekai.pl/wydarzenia...rymacie-piotra/

„Polskie streszczenie papieskiej katechezy odczytał prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu:

"Bracia i siostry, w czasie swej publicznej działalności Chrystus Pan wielokrotnie wyróżniał wśród uczniów osobę Piotra jako pierwszego wśród Apostołów. Zatrzymuje się w jego domu, przemawia z jego łodzi, zabiera go na Górę tabor, jemu pierwszemu umywa nogi podczas Ostatniej Wieczerzy, poleca mu szczególne zadania. Także św. Piotr jest świadom swej roli, dlatego w imieniu wszystkich Apostołów wyzna: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego». Innym razem: «Ty jesteś Mesjasz, syn Boga żywego».

Szczególne miejsce Piotra w Kościele Chrystus Pan określi w słowach: «Ty jesteś Piotr, czyli skała. I na tej skale zbuduję Kościół Mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

W tych słowach Piotr otrzymał od Chrystusa władzę kluczy, to znaczy szczególną władzę rządzenia w całym Kościele. Ta władza jurysdykcyjna i prymat Piotra zostaną przez Chrystusa raz jeszcze potwierdzone po Jego zmartwychwstaniu. Stanowią one konstytutywny element hierarchicznej struktury Kościoła".”


Tak się jednak składa, że Biblia mówi o tym, że nie tylko apostoł Piotr otrzymał „klucze związywania i rozwiązywania”. Otrzymali je również inni apostołowie. Dowiadujemy się o tym dwa rozdziały dalej w tej samej ewangelii:

Mat. 18:18
Zaprawdę powiadam wam: Cokolwiek byście związali na ziemi, będzie związane i w niebie; i cokolwiek byście rozwiązali na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie.

Poza tym, papież w swojej wypowiedzi zacytował tekst biblijny, w którym nie padają słowa „czyli skała”. Zwrot ten został dodany po to, by poprzeć naukę katolicką o prymacie apostoła Piotra, tak bardzo popularną, a nie mającą z Biblią nic wspólnego.


W artykule z 23.września 2009r. na stronie angielskojęzycznej Katolickiej Agencji Informacyjnej - http://www.catholicnewsagency.com/new.php?n=17191 – mówi się, iż szef gubernatoratu miasta państwa Watykanu, kardynał Giovanni Lajolo, przypomniał o tym, iż papież jest skałą/opoką i następcą apostoła Piotra i zastępcą Chrystusa na ziemi. Widać zatem, jak mocno jest zakorzeniona wiara katolicka w niebiblijną naukę o prymacie apostoła Piotra.

Podobną kwestią, omawiając temat papieża, jest sprawa związana z określaniem go jako „ojca świętego”. W liście polskich biskupów z 2006r. skierowanym do Benedykta XVI, po jego pielgrzymce do Polski na początku maja tegoż roku, opublikowanym na portalu ekai.pl - http://ekai.pl/wydarzenia...-benedykta-xvi/ - czytamy m.in.:

Ojcze Święty, Ty sam pomagałeś nam otwierać się na tę nową rzeczywistość. Przewodząc całemu Kościołowi, jako Piotr naszych czasów, w sposób szczególny pamiętałeś o rodakach Jana Pawła II. Od samego początku Pontyfikatu kierowałeś do nas słowo, i to w naszym niełatwym języku. Rozumieliśmy Cię również dlatego, że przemawiałeś do nas językiem serca i jako widzialna Głowa Kościoła katolickiego i płomienny świadek wiary. Trafiasz do naszych sumień, budzisz w nas poczucie przynależności do Kościoła - do wielkiej wspólnoty uczniów Pana. Budzisz w nas ewangelicznego ducha uniwersalizmu, otwarcia się na bogactwo kultur i narodów zamieszkujących ziemię. Nie musimy dodawać, że Twoja osoba i apostolska służba zbliża nas do Twojego narodu - do narodu niemieckiego, naszego bliskiego sąsiada.”

W tym krótkim akapicie jest tu mowa też o tym, co już wcześniej zostało omówione – sprawa dotycząca niebiblijnej, widzialnej głowy Kościoła. Wracając jednak do wyrażenia „ojcze święty”, należy podkreślić, iż zostało ono wyraźnie wyartykułowane przez Jezusa, by takich słów nie kierować do drugiego człowieka:

Mat. 23:9-12
Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
Ani nie pozwalajcie się nazywać przewodnikami, gdyż jeden jest przewodnik wasz, Chrystus.
Kto zaś jest największy pośród was, niech będzie sługą waszym, a kto się będzie wywyższał, będzie poniżony, a kto się będzie poniżał, będzie wywyższony


A kim dla Ciebie, drogi chrześcijaninie, jest Ojciec święty? Czy tą samą osobą, do której zwracał się i modlił się Jezus w poniższych słowach?

Jan. 17:11
I już nie jestem na świecie, lecz oni są na świecie, a Ja do ciebie idę. Ojcze święty, zachowaj w imieniu twoim tych, których mi dałeś, aby byli jedno, jak my.


Czy chcesz budować swą wiarę, drogi chrześcijaninie, w oparciu o nauki ludzkie, czy nauki, wypływające wprost z Pisma Świętego? Odpowiedz na to pytanie sobie sam w duchu.
 
 
   
admin
Administrator
Masz coś ważnego? Pisz na GG 6188489

Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 3090
Wysłany: 2009-09-26, 13:46   

STENOS O NIEOMYLNOŚCI PAPIEŻA
wygłoszony przez biskupa Strossmayera
na I Soborze Watykańskim



















Tekst mowy biskupa Strossmayera dostępny jest w tym miejscu:

http://templum.own.pl/con...tentname=stenos
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
TopLista For - najlepsze fora w sieci - dodaj swoje forum do top listy

Strona wygenerowana w 0,41 sekundy. Zapytań do SQL: 12